Valent

Valentýn se slaví v mnoha podobách, ale typicky se projevuje zejména více či méně kýčovitými útoky na zamilované páry. Jelikož láska není jen o tom, a zejména jelikož lidé jsou i jiných druhů, rozhodli jsme se atmosféru 14. února vyvážit obnovením děsířího průvodu osamocených (poprvé pořádal Děsír tuhle akci v roce 2004).

Poznávání na srazu bylo náročnější, jelikož se nikdo nedostavil s výrazným transparentem, nicméně postupně jsme odfiltrovali mladíky s květinou a dívky s očekáváním ve tváři, utvořili tu naši skupinu a vzájemně se dekorovali výbavou přinesenou i na místě stvořenou. Někteří opozdilci se dokonce ukázali s většími transparenty, takže jsme se vydávali na cestu s poutači různých velikostí, ba dokonce jsme byli i připraveni na mezinárodní komunikaci cizími jazyky a univerzálními symboly.

Jen co jsme se rozešli (čti: zahájili chůzi, k tomu druhému významu jaksi nemáme předpoklady), sesypali se na nás fotografové z médií (odhadem jeden), výsledek čehož můžete spatřit v dnešní pražské mutaci MF Dnes vedle pěkného článku o Děsíru. Následně jsme přešli Václavák, kde nás kolemjdoucí většinou měli hlavně za překážku ve shonu, a pustili se do klidnějších a tedy pro naši věc plodnějších ulic.

Potkávali jsme páry, které se na nás většinou usmívaly, ač někteří zejména pánové poněkud přejícně. Potkávali jsme páry, které se nás bály. Potkávali jsme jednotlivce, kteří spěchali a na podivíny s cedulkami neměli čas. Potkali jsme výpravu asiatů, kteří z nás nebyli právě moudří.

Stejně tak jsme ale potkávali spoustu těch, kteří se po přečtení transparentů zasmáli, nadšené turisty, kteří budou mít pár zvláštních fotek z výletu navíc, dokonce se k nám sem tam někdo na chvíli přidal. Vyměnili jsme si poznatky o osamělosti s bezdomovci, studenty, turisty… Procvičili jsme si angličtinu s osamělým hostem, který za námi vyběhl z restaurace a zval nás k posezení.

Rozdávali jsme čokoládová srdce kolemjdoucím (s výjimkou očividně párovaných). Většina odmítla a spěchala dál, snad z vypěstovaného pouličního reflexu. Někteří se alespoň stihli usmát, za což jim děkuji (no, aspoň slečny a dámy, pánové se na chlápka, co jim nabízí čokoládová srdíčka, tvářili všelijak). Někteří si s chutí vzali a prohodili pár slov, za což jim tleskám. Ale stejně jsme se o většinu nakonec museli postarat sami :) .

Překvapovali jsme vyzývavým ukazováním transparentů lidi za okny. Obvykle jsme pobavili hosty v hospodách a výčepech a vyděsili hosty v luxusních restaurantech a barech.

Záhy po startu jsme ztratili organizátorku a znovu se našli až na konci.

Trochu jsme zmrzli.

Ale svátek svatého Valentýna jsme oslavili jak se na nezadané patří. Co myslíte, kdo z vás půjde napřesrok?

Přehlídka cedulek:
Přehlídka cedulek
Příspěvek byl publikován v rubrice Reporty z akcí a jeho autorem je Noby. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 komentář u “Valent

Napsat komentář