Express Masarykovo n

V neděli 13. května se v Praze otevíralo nové železniční spojení mezi Masarykovým nádražím a Kampou. Slavnostní kolaudací byla pověřena instituce nejpovolanější – Děsír. Vagonky, včetně mašinky a jídelního vozu, se sešly v nádražní hale a krátce po šesté hodině večerní se spojily ve vlak, který se za hlasitého houkání vydal na cestu. Vlak byl opatřen cedulemi „Express“ a „Masarykovo nádraží – Kampa“, to kdyby to náhodou někdo nepochopil. Bez větších zádrhelů vlak přejel náměstí Republiky, Celetnou ulici, Staroměstské náměstí, kde se na chvíli připojilo pár Němců, Karlovu ulici, Karlův most a slavnostní kolaudační jízdu ukončil na třetí koleji Jungmanova nádraží na Kampě. Je nutné zmínit, že dopravní situace po cestě nebyla příliš dobrá. Po trati se ledabyle procházeli lidé, především turisti. Kdyby na ně mašinka včas nezahoukala, mnozí z nich by se nechali přejet. Na Karlově mostě stála na jednom místě asi dvacetičlenná skupina cizinců, která ani nezaregistrovala, že se zastavila na kolejích. Jak vidno, jejich průvodce nebyl dostatečně kvalifikovaný v oblasti bezpečnosti.  Ze zběžného sociologického pozorování z pozice mašinfíry usuzuji, že v Japonsku pravděpodobně nejezdí vlaky, protože žádným jiným způsobem si nedokážu vysvětlit tak nadměrný zájem Japonců, kteří si vlak náruživě fotografovali. Někteří lidé byli však na vlaky navyklejší. Především oceňují kolegu, který nám již před výjezdem z nádražní haly zasignalizoval, že je trať volná a mi můžeme jet. Občas někdo z kolemjdoucích zamával na pozdrav, zapískal či zahoukal (jakoby si snad myslel, že je vlak).

Co dodat? Trať bude do příště třeba vyspravit, na mnoha místech to dost drncalo, a označit řádnými značkami zakazující vstup nepovolaným osobám na koleje, aby nedošlo k tragédiím v podobě přejetých turistů s fotoaparátem v ruce.

 

Dominik ObručaPříspěvek byl publikován v rubrice Reporty z akcí a jeho autorem je Dominik Obruča. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář